Chorvatsko - letecký pohled na město

Kompletní průvodce pro vaši cestu do Chorvatska: kalkulačka nákladů a vše, na co nesmíte zapomenout

Peníze a měna v Chorvatsku – čím lze platit v roce 2024?

Ať už plánujete objevovat nádherné pláže, pustit se do dobrodružství v národních parcích nebo se jen tak toulat uličkami starých chorvatských měst, jedna věc je jasná: budete potřebovat peníze. A ne ledajaké, ale ty správné. V roce 2024 je v Chorvatsku situace s platidly jasná jako fiala na jaře, ale pořád je dobré mít přehled, aby vás na cestách nic nepřekvapilo.

Měna: Kuna nebo Euro?

Historicky byla chorvatská měna kuna. Ale pozor, od 1. ledna 2023 se Chorvatsko připojilo k eurozóně, což znamená, že oficiální měnou se stalo euro. To je skvělá zpráva pro všechny cestovatele z eurozóny – žádné vyměňování peněz, žádné zbytečné poplatky a hlavně jednodušší plánování rozpočtu.

To však neplatí pro občany ČR neboť u nás se stále platí českou korunou, takže tak jako tak, musíme se na dovolenou v Chorvatsku připravit a směnit peníze na eura (nikoliv kuny jako dříve).

Od roku 2024, s přechodem Chorvatska na euro, se kuny staly historií v oblasti oficiálních plateb. To znamená, že pro veškeré transakce v zemi je třeba používat euro. I když je možné, že někteří obchodníci nebo služby mohou ještě nějakou dobu přijímat kuny z praktických důvodů, oficiální měnou je euro a mělo by se s ní počítat při plánování všech nákladů spojených s cestou.

Jak nejlépe vyměnit peníze?

Při směně českých korun na euro existuje několik možností, jak je výhodně směnit. Každá možnost ma své výhody i nevýhody. Nejlepší volba závisí na vašich individuálních potřebách, přístupu k službám a plánovaném využití peněz. Zde jsou některé z nejpopulárnějších a často nejvýhodnějších možností:

 1. Digitální banky (např. Revolut, TransferWise / Wise)
  • Výhody: Tyto služby obvykle nabízejí velmi dobré směnné kurzy a nízké poplatky. Revolut, Wise a podobné platformy umožňují snadno směňovat měny přímo z aplikace na vašem telefonu.
  • Nevýhody: Mohou existovat určité limity pro směnu nebo výběry bez poplatků, a za překročení těchto limitů může být účtován poplatek. Je důležité si předem prověřit podmínky.
 2. Tradiční banky
  • Výhody: Pokud máte u banky účet, můžete si měnu vyměnit přímo v pobočce nebo prostřednictvím online bankovnictví. Někdy může být pohodlné využít služeb banky, se kterou už máte zřízen účet.
  • Nevýhody: Směnné kurzy nabízené tradičními bankami nejsou vždy nejvýhodnější, a mohou k nim být připojeny vyšší poplatky než u digitálních bank nebo některých směnáren.
 3. Směnárny
  • Výhody: Směnárny mohou nabízet konkurenční kurzy, zejména pokud se jedná o velké částky. Je dobré porovnat kurzy několika směnáren, abyste našli tu nejlepší nabídku.
  • Nevýhody: Kvalita služeb a kurzy se mohou výrazně lišit. Některé směnárny mohou účtovat skryté poplatky, proto je důležité si nechat předem potvrdit celkovou částku, kterou obdržíte.
 4. Výběry z bankomatů v zahraničí
  • Výhody: S kartou od digitální banky nebo s některými kreditními kartami můžete v zahraničí vybírat hotovost přímo v eurech za výhodných podmínek.
  • Nevýhody: U tradičních bank mohou být poplatky za výběry z bankomatu v zahraničí a směnné kurzy méně výhodné.

Pro nejvýhodnější směnu měny je obecně doporučováno využít služeb digitálních bank, jako je Revolut nebo Wise, kvůli jejich pěkným směnným kurzům a nízkým poplatkům. Přesto je důležité si předem ověřit podmínky a zjistit, zda pro vás mohou být lepší jiné možnosti v závislosti na vašich specifických potřebách. Vždy doporučujeme porovnat několik možností a zvážit všechny související poplatky před rozhodnutím.

Pokud plánujete vyměnit nějakou hotovost, doporučujeme to udělat už v České republice. To proto, že v turistických oblastech nemusí být ve směnárnách vždy ten nejlepší kurz. Je proto ideální navštívit několik směnáren a podívat se, jaký mají kde kurz CZK/EUR.

YouTube kanál Kluci z Prahy: Kde si v Praze vyměnit peníze? Nejlepší (i nejhorší) místa a kurzy

Vyzkoušejte kalkulačku níže pro srovnání rozdílných kurzů CZK/EUR z různých bank či směnáren, abyste zjistili jaký rozdíl může dělat pár desetin. Možná vám to ulehčí rozhodování zdali si vyměnit peníze na Václavském náměstí nebo raději pomocí elektronické banky typu Revolut.

Kalkulačka rozdílu kurzů

Návod: Do pole „Částka v CZK“ napište částku, kterou budete chtít směnit na požadovanou měnu. Pokud pojedete do Chorvatska, jako „Měnu ponechte EUR. V poli „Kurz 1 „ a „Kurz 2“ se zobrazují fiktivní kurzy. Je tedy potřeba vložit ručně aktuální kurzy ze dvou institucí. Např. Kurz 1 může představovat elektronickou banku Wise, která má velmi výhodné kurzy a Kurz 2 může představovat vaší banku, kde máte uložené peníze (např. Česká spořitelna). Pod kalkulačkou najdete užitečné odkazy na kurzovní lístky jednotlivých bank.

Kalkulačka srovnání kurzů – kolik ušetřít?

Kurzovní lístky českých bank

Na jaký kurz se dívat na kurzovním lístku?

Prodejní kurz: Použijete kurz pro prodej, pokud se ocitnete v situaci, kdy chcete získat cizí měnu. Tento kurz je definován z perspektivy banky, od které cizí měnu kupujete.

Nákupní kurz: Kurz pro nákup se uplatní, když chcete vyměnit cizí měnu za české koruny. V tom případě totiž banka od vás danou cizí měnu odkupuje.

Všimněte si velice odlišných kurzů, což je prakticky marže banky. Právě u elektronických bank jako Revolut či Wise máte mnohem lepší kurz než běžně v bance a zcela jistě i v běžných směnárnách.

Tip: Podívejte se aktuální kurzy u Wise.

Platba v hotovosti nebo kartou?

V Chorvatsku lze v roce 2024 platit jak v hotovosti, tak kartou, ale je dobré vědět, že některé menší obchody, trhy nebo odlehlé restaurace mohou preferovat hotovost. V turisticky oblíbených místech a ve velkých městech jako je Záhřeb, Split nebo Dubrovník jsou platební karty široce přijímány, včetně bezkontaktních plateb, což vám umožní snadno zaplatit za ubytování, jídlo nebo suvenýry.

Nicméně i tak doporučujeme mít s sebou nějakou hotovost, zejména před cestou do odlehlejších oblastí, abyste předešli případným nepříjemným překvapením. Už třeba jen to, že na některých čerpacích stanicích vás mohou pustit na WC pouze po zaplacení pár drobných do automatu či turniketu chcete-li.

Platba kartou v Chorvatsku je běžné.

Poplatky za platbu kartou

Možná si kladete otázku, zda si obchodník neúčtuje nějaké poplatky za platbu kartou, aby se vám nákup neprodražil. Pokud jde o kontrolu, zda si obchodník účtuje dodatečné poplatky při platbě kartou, zde je několik tipů, jak se vyhnout nepříjemným překvapením:

 1. Předem se informujte: Před platbou se můžete zeptat obchodníka, zda jsou k platbě kartou účtovány nějaké poplatky. Někdy může být tento poplatek uveden u pokladny nebo na vstupních dveřích obchodu.
 2. Sledujte terminál při platbě: Když platíte, všimněte si, zda terminál ukazuje částku k platbě v eurech a zda nejsou před finálním potvrzením přidány žádné dodatečné poplatky.
 3. Zjistěte podmínky vaší banky: Některé banky nebo vydavatelé karet mohou účtovat poplatky za mezinárodní transakce nebo za převod měny, pokud je váš účet v jiné měně než euro. Je dobré si tyto informace zjistit předem, abyste věděli, co očekávat. Možná další důvod používat elektronické banky jako Revolut či Wise, kde si v aplikaci směníte české koruny za výhodný kurz na eura a pak už při platbě nedochází ke konverzi měny.
 4. Vyžádejte si účtenku: Na účtence by měly být všechny poplatky jasně rozepsány. Pokud si nejste jistí, co některé položky znamenají, neváhejte se obchodníka zeptat.
 5. Platba v místní měně: Pokud vám platební terminál nabízí možnost zaplatit v místní měně (euro) nebo v českých korunách, vždy vybírejte platbu v místní měně. Díky tomu se vyhnete poplatkům za převod měny, které mohou být vyšší než standardní směnný kurz.

Doporučujeme mít u sebe malou částku v hotovosti pro drobné výdaje nebo v případě, že se ocitnete na místě, kde karty nejsou přijímány. Také si vždy před platbou pomocí karty zkontrolujte, zda si obchodník neúčtuje dodatečné poplatky za transakce v cizí měně.

Neriskujte to – špatná zkušenost s výměnou peněz

Představte si situaci, kdy jste nově příchozí v cizí zemi, plní očekávání a vzrušení z nadcházejícího dobrodružství. Vaše znalosti místní měny jsou omezené, a proto když vám na ulici někdo nabídne pomoc s výměnou peněz, zdá se to být jako poselství shůry. Právě tady ale začíná klasický příběh, který může mít méně příjemný konec.

Jeden cestovatel se ocitl v podobné situaci. Potřeboval vyměnit část svých peněz na kuny, aby mohl zaplatit za drobné výdaje, a nechtěl čekat na návštěvu banky nebo směnárny. Na ulici ho oslovil zdánlivě přátelský muž, který tvrdil, že mu s výměnou může pomoci a nabídne lepší kurz než oficiální místa. Cestovatel, nevědom si rizika, souhlasil a dal mu část svých peněz k výměně.

Když muž zmizel s penězi a po chvíli se vrátil, předal cestovateli balíček peněz. Na první pohled to vypadalo, že vše proběhlo hladce. Avšak po pečlivějším prozkoumání cestovatel zjistil, že místo očekávaných kun mu byla vydána úplně jiná měna, a to taková, která v Chorvatsku neměla žádnou hodnotu.

Tato zkušenost slouží jako důrazné připomenutí, že směna peněz na ulici je vysoce riziková. Lidé, kteří nabízejí tyto “služby”, často využívají nevědomosti turistů a mají za cíl podvést je. Nejenže riskujete ztrátu peněz směnou za neplatnou nebo méně hodnotnou měnu, ale také se vystavujete nebezpečí přímého podvodu nebo dokonce krádeže.

Nejlepší obranou proti takovým situacím je vždy využívat oficiální kanály pro směnu peněz – banky, ověřené směnárny nebo digitální služby, které jsme uvedli výše v článku.

Výběry z bankomatů v Chorvatsku

Výběry z bankomatů v zahraničí jsou velmi pohodlným způsobem, jak získat místní měnu, ale je důležité si být vědom možných poplatků a konverzí měny, které s tím mohou být spojeny.

Bankomaty v Chorvatsku jsou podobné, jako ty naše v ČR.

Poplatky za výběr z bankomatu

 1. Poplatky vaší banky: Mnoho bank účtuje poplatek za výběr z bankomatu mimo domovskou zemi. Tento poplatek může být buď pevná částka za každý výběr nebo procento z vybrané částky. Některé banky nabízejí účty nebo kreditní karty, které mají nízké nebo žádné poplatky za mezinárodní výběry, což je dobrá volba pro časté cestovatele.
 2. Poplatky provozovatele bankomatu: Kromě poplatků vaší banky může také provozovatel bankomatu účtovat vlastní poplatek. Tento poplatek se liší v závislosti na bankomatu a lokalitě, a měl by být zobrazen na obrazovce bankomatu před potvrzením transakce.

Konverze měny

Pokud vybíráte peníze z bankomatu v jiné měně než je měna vašeho bankovního účtu, dojde k převodu měny. Zde jsou důležité body, na které si dát pozor:

 1. Směnný kurz: Bankomat nebo vaše banka použije určitý směnný kurz pro konverzi vybrané částky (euro) vůči měně vašeho bankovního účtu. Tento kurz může být méně výhodný než tržní kurz. Některé banky a kreditní společnosti nabízejí “bezpoplatkové” konverze, ale realita je, že marže může být započítána přímo do směnného kurzu.
 2. Dynamic Currency Conversion (DCC): Někdy vám bankomat nebo obchodník nabídne možnost provést transakci (včetně výběru z bankomatu) v měně vašeho účtu místo v lokální měně. Ačkoliv se to může zdát jako pohodlná volba, DCC obvykle používá méně výhodné směnné kurzy a může vést k vyšším nákladům. Obecně se doporučuje vybírat a platit v lokální měně, abyste se vyhnuli těmto skrytým poplatkům.

Jak ušetřit na poplatcích?

 • Zjistěte si podmínky vaší banky: Před cestou se informujte o poplatcích za výběry z bankomatu a zvažte pořízení karty, která nabízí výhodnější podmínky pro mezinárodní výběry. Některé banky nabízejí jakési balíčky, kdy např. za 100 Kč měsíčně můžete v zahraničí vybírat zdarma (respektive za 100 Kč). Je otázka, zda se vám to vyplatí nebo ne na základě počtu výběrů z bankomatu, kurzu bankomatu apod.
 • Vyhněte se DCC: Vždy vybírejte v lokální měně a nechte konverzi na vaši banku. Vaše banka bude mít pravděpodobně pořád lepší kurz než společnost vlastnící bankomaty v turistické oblasti.
 • Plánujte své výběry: Abyste snížili počet poplatků, plánujte výběry tak, abyste vybírali vyšší částky méně často, pokud to vaše situace dovoluje.

Shrnutí klíčových informací o penězích a měně v Chorvatsku v roce 2024:

 1. Přechod na Euro: Od 1. ledna 2023 je v Chorvatsku oficiální měnou euro. Čeští cestovatelé by měli směnit české koruny na eura před cestou do Chorvatska.
 2. Výměna peněz: Nejvýhodnější směnu měny často nabízí digitální banky jako Revolut nebo Wise díky dobrým směnným kurzům a nízkým poplatkům.
 3. Platby v Chorvatsku: V roce 2024 lze v Chorvatsku platit jak v hotovosti, tak kartou. I když jsou platební karty široce přijímány, zejména ve velkých městech a turistických oblastech, doporučuje se mít s sebou nějakou hotovost pro menší nákupy nebo v odlehlých oblastech.
 4. Poplatky za platbu kartou: Je dobré se předem informovat o možných poplatcích za platbu kartou, sledovat terminál při platbě a zjistit podmínky vaší banky ohledně mezinárodních transakcí. Vždy vybírejte platbu v místní měně (euro) pro vyhnutí se dodatečným poplatkům za konverzi.
 5. Výběry z bankomatu: Při výběrech z bankomatu v zahraničí se vyhněte DCC a vždy vybírejte v lokální měně pro lepší směnný kurz. Informujte se o poplatcích vaší banky za výběry z bankomatu a plánujte své výběry tak, abyste minimalizovali poplatky.
 6. Vypočítejte si orientační náklady pomocí naší kalkulačky.

Nejlepší trasa do Chorvatska a kalkulačka nákladů

Cesta do Chorvatska autem nabízí několik tras, z nichž každá má své specifické výhody. Výběr nejlepší trasy závisí na vaší startovní pozici, preferovaných zastávkách a cílovém místě v Chorvatsku. Zde jsou tři populární trasy vedoucí z České republiky do Chorvatska:

1. Trasa přes Rakousko a Slovinsko

Tato trasa je oblíbená a nejčastěji doporučovaná díky dobře udržovaným silnicím, nádherným výhledům a relativně rychlému spojení do mnoha oblíbených chorvatských destinací, jako jsou Záhřeb, Split, nebo přímořská letoviska na Istrii a Dalmácii.

 • Popis: Trasa do Chorvatska vede přes Linz, Graz a Maribor. Je to oblíbená a přímá cesta s kvalitními dálnicemi.
 • Náklady: Zahrnují dálniční známky (Rakousko, Slovinsko) a mýtné v Chorvatsku. Ceny paliva se liší podle země.

Konkrétní trasa: Praha > Brno > Vídeň > Graz > Maribor > Split

Celková vzdálenost z Prahy do Splitu přes Brno, Vídeň, Graz, Maribor a Záhřeb je přibližně 1 100 km a trvá přibližně 11 hodin.

Orientační náklady na tuto cestu zahrnují dálniční známku pro Rakousko (cca 9,40 EUR za 10 dní), Slovinsko (cca 15 EUR za týdenní vignetu) a mýtné v Chorvatsku (závisí na vstupní a výstupní stanici, ale cesta od hranice do Splitu může stát okolo 20 EUR). Náklady na palivo se budou lišit v závislosti na typu vozidla a spotřebě, ale při průměrné spotřebě 6 l/100 km a ceně 1,5 EUR/litr (~38 Kč / litr) paliva by celkové náklady na palivo mohly být okolo 99 EUR.

Celkově tak můžete očekávat, že náklady spojené s touto cestou (bez započtení jídla, nápojů a dalších osobních výdajů) by mohly činit přibližně 143 EUR (~3640 Kč).

Google Maps – Praha – Split.

2. Trasa přes Maďarsko

 • Popis: Tato alternativní trasa vede z České republiky přes Slovensko a Maďarsko do Chorvatska, obvykle přes Budapešť a poté směrem na jih k chorvatským hranicím. Tato cesta je vhodná, pokud cestujete do východního Chorvatska nebo preferujete vyhnout se poplatkům za slovinské dálnice.
 • Náklady: Vyžaduje dálniční známku pro Slovensko a Maďarsko. V Chorvatsku se platí mýtné. Ceny paliva se mohou v jednotlivých zemích lišit.

Konkrétní trasa: Praha > Brno > Bratislava > Mosonmagyaróvár > Szombathely > Lendava > Varaždin > Záhřeb > Split

Celková vzdálenost z Prahy do Splitu přes Brno, Bratislava, Mosonmagyaróvár, Szombathely, Lendava, Varaždin, Záhřeb je přibližně 1 100 km a trvá přibližně 12 hodin bez zastávek. S krátkými zastávkami může trvat přibližně 13 hodin.

Orientační náklady na tuto cestu mohou být při ceně za litr paliva 1.5 EUR, výdaje na cestu z Prahy do Splitu při průměrné spotřebě 6 l/100 km a celkové vzdálenosti 1100 km, se rozkládají následovně: Výdaje na palivo při této spotřebě a ceně paliva dosahují přibližně 99 EUR. Za dálniční známku ve Slovenské republice zaplatíte 10 EUR a za maďarskou dálniční známku 11 EUR. Mýtné v Chorvatsku na této trase stojí přibližně 20 EUR. Celkově tedy za palivo, dálniční známky a mýtné zaplatíte přibližně 140 EUR.

Google Maps – Praha – Split.

3. Scénická trasa přes Itálii

 • Popis: Pro milovníky přírody a působivých výhledů může být atraktivní trasa vedoucí přes Itálii, přičemž cestujete přes Alpy a dolů podél východního pobřeží Jaderského moře. Tato trasa je delší a může být dražší, ale nabízí nezapomenutelné zážitky z jízdy podél italského pobřeží.
 • Náklady: Kromě poplatků za dálnice v Itálii a Chorvatsku se musíte připravit na vyšší ceny paliva v Itálii. Tato trasa také vyžaduje více času a peněz na cestu, ale nabízí nejvíce scénických zážitků.

Konkrétní trasa: Praha > Linz > Salzburg > Villach > Tarvisio > Cortina d’Ampezzo > Benátky > Trieste > Rijeka > Split

Celková vzdálenost z Prahy do Splitu přes Itálii je přibližně 1 600 km a trvá přibližně 19,5 hodiny bez zastávek. S krátkými zastávkami může trvat přibližně 23 hodin.

Orientační náklady na tuto trasu: Pokud vaše auto spotřebuje průměrně 6 litrů na 100 kilometrů a cena paliva je 1,5 EUR za litr, můžete očekávat náklady za palivo přibližně 144 EUR. S dálniční známkou pro Rakousko za cca 9,40 EUR, slovinskou dálniční známkou za přibližně 15 EUR a odhadovanými náklady na italské mýtné a chorvatské mýtné, které mohou dosáhnout až 60 EUR, se celkové náklady na dálniční známky a mýtné pohybují kolem 84,40 EUR. Přičítáme-li tyto výdaje k nákladům na palivo, celková částka spojená s cestou dosahuje přibližně 230 EUR, aniž bychom započítali další potenciální výdaje jako jsou občerstvení, parkování nebo ubytování.

Google Maps – Praha – Split.

Tip: Vyzkoušejte naší kalkulačku pro výpočet spotřeby paliva. V této kalkulačce můžete vypočítat nejen spotřebu vašeho auta, ale také výpočet úspory nákladů pokud se rozhodnete vyjet např. jiným úspornějším automobilem.

Další tipy na vyhlídkové trasy do Chorvatska

1. Přes Polsko, Slovensko a Maďarsko

 • Trasa: Tato cesta je vhodná pro cestovatele vyjíždějící z východní části České republiky. Můžete cestovat přes Polsko, kde navštívíte Krakov, a poté přejít do Slovenska přes Tatry, což je ideální pro milovníky hor. Nakonec přejdete do Maďarska a pokračujete do Chorvatska.
 • Zajímavosti: Krakov s jeho historickým centrem, Slovenský ráj nebo Vysoké Tatry pro milovníky přírody, a termální lázně v Maďarsku jako je Hévíz nebo Balaton.

2. Přes Německo a Rakousko s odbočkou do Benátek

 • Trasa: Tato alternativa je pro ty, kdo mají rádi dlouhé cesty a nevadí jim malá odbočka za krásami. Z České republiky do Německa, přes Mnichov do Rakouska, a odtud možná malá odbočka k Benátkám v Itálii, než se vydáte dolů k Jadranu.
 • Zajímavosti: Mnichov pro milovníky piva a historie, Alpy pro přírodní scenerie, Benátky pro nezapomenutelné zážitky a kulturní dědictví.

3. Scénická trasa přes Slovinsko s odbočkou na Plitvická jezera

 • Trasa: Tato trasa vede přes Slovinsko s možností navštívit národní parky, jako je Triglav, než se dostanete do Chorvatska. Jednou z možných odboček je návštěva Plitvických jezer, která jsou na seznamu UNESCO.
 • Zajímavosti: Slovinské Alpy a jezero Bled pro přírodní krásu, Postojnská jeskyně pro dobrodružství pod zemí, a Plitvická jezera pro dechberoucí vodopády a jezera.

4. Trasa přes Bosnu a Hercegovinu

 • Trasa: Tato méně tradiční cesta může být delší, ale nabízí jedinečnou kulturu a historii. Z České republiky do Maďarska, poté přes Bosnu a Hercegovinu do Chorvatska.
 • Zajímavosti: Sarajevo pro jeho historický význam a jedinečnou atmosféru, Mostar s jeho slavným starým mostem, a přírodní krásy jako jsou vodopády Kravice.

Náklady spojené s cestou

Palivo: Největší výdaj na cestě do Chorvatska bude pravděpodobně za palivo. Celkové náklady závisí na spotřebě vašeho vozidla a délce trasy. Před cestou doporučujeme zkontrolovat průměrné ceny paliva v jednotlivých zemích na vaší trase a naplánovat si výběr čerpacích stanic.

Mýtné a poplatky za používání dálnic: V Rakousku a Slovinsku budete potřebovat dálniční známku, jejíž cena se liší v závislosti na délce platnosti. V Chorvatsku se mýtné platí na většině dálnic a jeho výše závisí na ujeté vzdálenosti.

Další výdaje: Nezapomeňte započítat i další možné výdaje, jako jsou občerstvení, poplatky za parkování a případné nouzové výdaje.

Silnice v Chorvatsku.

Při plánování alternativních tras do Chorvatska je důležité vzít v úvahu další náklady na cestu a potenciální vízové požadavky, pokud projíždíte zeměmi mimo EU. Navíc, nezapomeňte zkontrolovat aktuální cestovní omezení nebo požadavky související s COVID-19 nebo jinými regulačními opatřeními.

Shrnutí klíčových informací o nákladech související s dopravou do Chorvatska

 1. Nakupte před cestou dálniční známku z oficiálních webů daných zemí: Česká republika, Rakousko, Slovinsko, Slovensko a Maďarsko.
 2. Pokud pojede přes Polsko, tak zde najdete informace o mýtných branách pro jednotlivé dálnice: Polsko (dálnice A1), Polsko (dálnice A2), Polsko (dálnice A4).
 3. V Chorvatsku jsou mýtné brány, takže platíte tolik, kolik ujedete kilometrů. Na oficiálním webu najdete hezky vytvořenou interaktivní mapu, kde si můžete nastavit trasu a následně vám to vypočítá cenu mýtného. Případně můžete používat ETC krabičku, která je pohodlnější při průjezdu mýtných bran a i levnější, pokud cestujete do Chorvatska pravidelně.
 4. V Itálii jsou také mýtné brány.

Dopravní předpisy cestou do Chorvatska

Cesta do Chorvatska automobilem vás zavede přes několik zemí, každá s vlastními pravidly a dopravními předpisy (včetně maximální hladiny alkoholu v krvi). Důležité je být obeznámen s aktuálními klíčovými pravidly, abyste zajistili bezpečnou a plynulou cestu a nejlépe bez jakýchkoliv pokut.

Policie u silnice.

Rakousko

 • Rychlostní omezení: Na dálnici 130 km/h, mimo obec 100 km/h, v obci 50 km/h. Více informací zde.
 • Alkohol: Maximální povolená hladina alkoholu v krvi je 0,5 promile. V určitým případech ovšem i méně. Více informací zde.
 • Povinná výbava: Reflexní vesta, výstražný trojúhelník, lékárnička, zimní pneumatiky (povinné od 1. listopadu do 15. dubna při zimních podmínkách). Více informací zde.

Slovinsko

 • Rychlostní omezení: Na dálnici 130 km/h, mimo obec 90 km/h, v obci 50 km/h. Více informací zde.
 • Alkohol: Maximální povolená hladina alkoholu je 0,5 promile, pro nové a profesionální řidiče 0,0 promile. Více informací zde.
 • Povinná výbava: Reflexní vesta, výstražný trojúhelník, lékárnička, zimní výbava je povinná v zimních měsících. Více informací zde.

Chorvatsko

 • Rychlostní omezení: Na dálnici 130 km/h, mimo obec 90 km/h, v obci 50 km/h. Více informací zde.
 • Alkohol: Maximální povolená hladina alkoholu je 0,5 promile, pro profesionální řidiče a nováčky do 2 let praxe 0,0 promile. Více informací zde.
 • Povinná výbava: Reflexní vesta pro všechny v autě, výstražný trojúhelník, lékárnička, rezervní žárovky. Více informací zde.

Maďarsko

Polsko

 • Rychlostní omezení: Na dálnici 140 km/h, rychlostní silnice 120 km/h, mimo obec 90 km/h, v obci 50 km/h (v noci 60 km/h). Více informací zde.
 • Alkohol: Maximální povolená hladina alkoholu je 0,2 promile. Více informací zde.
 • Povinná výbava: Výstražný trojúhelník, lékárnička, hasicí přístroj, reflexní vesta. Více informací zde.

Je důležité si před cestou ověřit aktuální dopravní předpisy a požadavky na povinnou výbavu v autě pro každou zemi, kterou plánujete překročit, abyste předešli nepříjemnostem nebo pokutám. Bezpečná a zodpovědná jízda zajišťuje pohodovou cestu pro vás i ostatní účastníky provozu.

Pojištění na cestu do Chorvatska

Při plánování dovolené v Chorvatsku, ale i jiných destinací, je jednou z klíčových věcí, kterou byste neměli přehlížet, pojištění. Ať už jde o náhlou nemoc, úraz, ztrátu zavazadel nebo nepředvídatelné problémy s autem, správné pojištění vás může ochránit před neočekávanými finančními výdaji a poskytnout vám potřebnou podporu v zahraničí.

Nehoda na dálnici v Německu.

Cestovní pojištění

Cestovní pojištění je základem každé dobře naplánované cesty. Kryje lékařské výdaje v případě nemoci nebo úrazu, ale také může pokrývat náklady spojené se zrušením nebo přerušením vaší cesty, ztrátou zavazadel či osobních věcí a mnoho dalšího. Bez cestovního pojištění byste mohli čelit vysokým nákladům za léčbu v zahraničí nebo za repatriaci do vlasti v případě závažného zdravotního stavu. Pro zajištění nejlepší ochrany doporučujeme využít srovnávač pojištění, který vám nabídne srovnání cen vůči kvalitě pojištění.

Havarijní pojištění

Pokud cestujete do Chorvatska vlastním vozidlem, havarijní pojištění by nemělo být opomenuto. Kromě povinného ručení, které kryje škody způsobené třetím osobám, vám havarijní pojištění poskytne ochranu pro případ poškození nebo odcizení vašeho vozidla. To je obzvláště důležité na dlouhých cestách, kde riziko nehody nebo krádeže vozidla vzrůstá. S [affiliate odkazem na havarijní pojištění] získáte přístup k různým nabídkám, které můžete přizpůsobit vašim specifickým potřebám a rozpočtu.

Rizika bez pojištění

Bez adekvátního pojištění se můžete snadno ocitnout v situaci, kdy musíte z vlastní kapsy pokrýt náklady na léčbu, což může dosáhnout astronomických částek, zejména v případě závažnějších zranění nebo potřeby lékařské evakuace. Ztráta zavazadel může znamenat nejen finanční ztrátu, ale i ztrátu osobních věcí, které nemusí být snadné rychlé nahradit. V případě problémů s vozidlem bez havarijního pojištění čelíte riziku, že se ocitnete bez dopravního prostředku a zároveň budete muset řešit vysoké náklady na opravu nebo náhradu.

Zajištění cestovního a havarijního pojištění před odjezdem na dovolenou do Chorvatska je proto nejen projevem zodpovědnosti, ale i klíčem k vašemu klidu a bezpečí během cesty. Nezapomeňte, že lepší je být pojištěn a pojištění nevyužít, než čelit nepředvídaným situacím bez dostatečné ochrany.

Počasí v Chorvatsku

Chorvatsko, země známá svými krystalicky čistými vodami Jaderského moře a bohatou historií, nabízí různorodé klimatické podmínky, které se liší region od regionu. Zde se zaměříme na města Rijeka, Zadar a Split, abychom porovnali, jak se počasí liší mezi severním, středním a jižním Chorvatskem.

Pohled z moře na staré město Rovinj.

Rijeka

Rijeka, ležící na severu Chorvatska, má vlhké subtropické klima s mírnými zimami a teplými, ale nikoli příliš horkými, léty. Průměrné letní teploty se pohybují kolem 25°C, zatímco v zimě teploty často klesají k 5°C. Město je známé svými vydatnými srážkami po celý rok, což z něj činí jedno z nejvlhčích míst ve střední Evropě.

Zadar

Zadar, situovaný ve střední části chorvatského pobřeží, se těší mírnějšímu středomořskému klimatu s horkými, suchými léty a mírnými, vlhkými zimami. Léta jsou zde teplejší než v Rijece, s průměrnými teplotami kolem 30°C, zatímco zimní teploty se obvykle pohybují kolem 7°C. Zadar má méně srážek než Rijeka, s největším množstvím deště padajícím během podzimu a zimy.

Split

Split, umístěný na jižním pobřeží Chorvatska, se pyšní typickým středomořským klimatem, které je charakterizováno horkými, suchými léty a mírnými, vlhkými zimami. Léta jsou zde teplá s průměrnými maximy dosahujícími až 30°C, což láká mnoho turistů na jeho slunné pláže. Zimní měsíce jsou mírné s průměrnými teplotami okolo 10°C. Split má v průměru více slunečných dnů než Zadar a Rijeka, což z něj činí ideální destinaci pro milovníky slunce.

Historické počasí a teploty

Historicky se Chorvatsko těší velmi příjemnému počasí od jara do podzimu, s vrcholnými teplotami v červenci a srpnu. Zimy jsou mírnější s menším množstvím srážek, což je ideální pro ty, kteří hledají únik před chladnějším počasím jinde v Evropě.

Při plánování cesty do Chorvatska je dobré se předem informovat o aktuálních klimatických podmínkách a počasí, abyste si mohli svou dovolenou plně užít bez ohledu na to, zda se vydáte do Rijeky, Zadaru nebo Splitu.

Kde najít předpověď počasí pro Chorvatsko?

Skutečně do Chorvatskem autem? Nebo raději cestovku?

Tento článek je o informacích, které vám zřejmě přijdou vhod, pokud jedete do Chorvatska autem. Možná si ovšem nejste zcela jisti a raději byste zvolili dovolenou v Chorvatsku skrz osvědčenou cestovní kancelář.

Cesta autem je synonymem pro svobodu. Vy sami rozhodujete, kdy odjedete, kam zahnete a kde strávíte noc pod hvězdami. Cestou můžete objevit zapomenuté vesničky, skryté pláže a prožít spontánní dobrodružství. Avšak, s touto svobodou přichází i zodpovědnost – plánování trasy, hledání ubytování na poslední chvíli a možná i nějaký ten opruz v podobě ztráty v neznámém městě.

Na druhou stranu, cestovní kancelář nabízí klíč od dveří do světa bezstarostné dovolené. Vše je zařízeno za vás – od cesty, přes ubytování, po organizované výlety. Stačí se jen objevit v pravý čas na určeném místě a pak už jen relaxovat a bavit se. Navíc, v případě nepředvídaných událostí máte jistotu profesionální podpory.

Tak co bude vaše volba? Rozhodnete se pro volnost a dobrodružství za volantem, nebo dáte přednost pohodlí a bezstarostnosti, které přináší dovolená s cestovkou? Ať už se rozhodnete jakkoliv, prozkoumat můžete i tipy na ubytování od TravelKing nebo Invia. Obě tyto společnosti jsou kvalitní a ověřenou volbou pro vaši dovolenou ať už je to právě teď Chorvatsko nebo příště jiná destinace.

Tipy na výlety v Chorvatsku

Chorvatsko je země plná kontrastů, od nádherných pobřeží Jaderského moře, přes historické památky, až po dechberoucí přírodní scenérie. Zde je 8 tipů na výlety v Chorvatsku, které byste si neměli nechat ujít při návštěvě této malebné země. Pro další tipy na výlety můžete použít portál GetYourGuide, kde lze zakoupit i u některých výletů vstupenky online.

Plitvická jezera:

Národní park Plitvická jezera je jedním z nejznámějších a nejkrásnějších přírodních památek v Chorvatsku. Tvoří ho 16 terasovitých jezer spojených kaskádami a vodopády. Procházka dřevěnými chodníky a mosty nabízí nezapomenutelné výhledy a fotogenické momenty.

Vstupenky na Plitvická jezera online »

Dubrovník

Tento starobylý přístavní město, známý také jako „Perla Jaderského moře“, je obklopeno impozantními hradbami. Procházka po hradbách, úzkými uličkami starého města nebo relaxace na jedné z městských pláží jsou zážitky, které si z Dubrovníku odnesete.

Split a Diokleciánův palác

Split, druhé největší město Chorvatska, je domovem jedné z nejlépe zachovaných římských paláců na světě – Diokleciánova paláce. Prozkoumejte jeho starobylé uličky, podzemí a historické památky.

Zadar a pozdrav slunci

Zadar, město s bohatou historií a kulturou, nabízí unikátní atrakci – instalaci „Pozdrav slunci“ společně s „Mořskými varhany“. Tyto umělecké instalace využívají přírodní energii a zvuky a jsou nejkrásnější při západu slunce.

Národní park Krka

Krka je dalším nádherným národním parkem, kde můžete obdivovat vodopády, procházet se po turistických stezkách nebo si dokonce zaplavat v některých povolených oblastech.

Paklenický národní park

Pro milovníky hor a lezení nabízí Paklenica úchvatné skalní formace a náročné stezky. Park je součástí pohoří Velebit, biosférické rezervace UNESCO.

Istrijský poloostrov

Prozkoumejte malebná městečka jako je Rovinj nebo Poreč, užijte si čisté pláže a ochutnejte místní kulinářské speciality, včetně čerstvých mořských plodů a istrijského olivového oleje.

Ostrov Hvar

Hvar je známý svým slunným počasím, historickými památkami a živým nočním životem. Navštivte pevnost Fortica, františkánský klášter nebo se jen věnujte relaxaci na jedné z krásných pláží.

Chorvatsko nabízí mnohem více než jen tyto tipy na výlety. Každý kout této země skrývá něco úchvatného, co čeká, až bude objeveno. Ať už dáváte přednost odpočinku na pláži, objevování historických památek nebo výpravám do přírody, Chorvatsko vás určitě nadchne.

Ubytování v Chorvatsku

Při plánování dovolené v Chorvatsku je výběr správného ubytování klíčový pro zajištění nezapomenutelného zážitku. Zde jsou některé užitečné informace a tipy, jak najít to nejlepší ubytování v Chorvatsku.

Kde se ubytovat?

U pobřeží Jaderského moře

Pro milovníky slunce a moře je ideální se ubytovat přímo u pobřeží. Města jako Split, Dubrovník, a Zadar nabízí široký výběr ubytování – od luxusních resortů až po cenově dostupné apartmány s výhledem na moře. Nezapomeňte využít nabídky ubytování na chorvatských ostrovech jako Hvar nebo Korčula, kde si můžete vychutnat klid a krásu ostrovního života.

V srdci historie

Pokud vás láká ponoření do bohaté historie a kultury, vydejte se do starých městských center jako je Diokleciánův palác ve Splitu nebo středověké hradby v Dubrovníku. Zde můžete najít ubytování v historických budovách, které vám umožní prožít atmosféru minulých věků na dosah ruky.

Pro milovníky přírody

Chorvatsko je domovem několika nádherných národních parků, včetně Plitvických jezer a Národního parku Krka. Pro ty, kteří chtějí strávit čas v přírodě, se nabízí možnost ubytování v kempích nebo chatách v těsné blízkosti parků. Tyto možnosti nabízejí snadný přístup k turistickým stezkám a nezapomenutelným výhledům.

Luxusní a boutique hotely

Pro ty, kteří hledají trochu luxusu, Chorvatsko nabízí řadu boutique a pětihvězdičkových hotelů, které poskytují exkluzivní služby, gurmánské zážitky a prvotřídní wellness. Tyto hotely jsou často umístěny v překrásných lokalitách s výhledem na moře nebo v srdci historických měst.

Alternativní ubytování

Pro dobrodruhy a ty, kteří hledají autentické zážitky, je možné najít ubytování na lokálních farmách nebo v agroturistických zařízeních, kde můžete zažít život na chorvatském venkově, ochutnat domácí produkty a naučit se něco o tradičním způsobu života.

Při výběru ubytování v Chorvatsku využijte renomované online platformy jako Booking.com, Airbnb, nebo Hotels.com, které nabízí širokou škálu možností pro všechny typy cestovatelů a rozpočty. Nezapomeňte si přečíst recenze od předchozích hostů, které vám mohou pomoci při rozhodování. Bez ohledu na to, kde se rozhodnete zůstat, Chorvatsko nabízí nezapomenutelné zážitky, které si budete pamatovat celý život.

 

Kompletní kalkulačka nákladů na dovolenou v Chorvatsku

Výše v článku jsme si popsali situaci, kdy můžeme ušetřit na lepším měnovém kurzu, pokud místo klasické banky či dokonce směnárny vyměníme peníze například u Revolut či Wise.

Níže v kalkulačce je přehled nákladů, které bychom měli brát v potaz při cestě do Chorvatska. Berte ovšem konečné číslo jako orientační.

Přes které země pojedete:

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *